Egyetemi részképzés 2018 SUWON


Bejegyzések:

#0 Indulás#1 Érkezés & Az első nap
#2 Orientációs nap & Suwon város
#3 Induljon a hét!
#4 Önmagunknak lenni?
#5 Lusta hétvége #6 Harmadik hét és a tévhitek
#7 Huszonnégy óra
#8 A palota ékköve
#9 Szandál-zokni és a tévhitek
#10 Utazgatás & visszaszámlálás#11 A végjáték

 GYIK:
Az utóbbi időben elég sok kérdést kapok, s mivel többnyire ugyanazok az alapvető kérdések érnek, így szerettem volna ezeket összegyűjteni, hogy egy helyen meglegyenek a kérdések és válaszok.

Kedvenc éttermünk (Oasis) a campus egyik legmagasabb pontján található, a hosszú lépcsősor pedig egy közeli tóhoz vezet.


  • Melyik egyetemre jársz?   
    A Kyonggi University hallgatója vagyok, mely Suwon városban található. Fél órás busz úttal Szöul legészakibb pontjaira is könnyedén ellehet jutni innen, illetve metróval is megközelíthető a főváros. Számomra az egész egyetem és a környezete lenyűgöző, annak dacára is, hogy olykor egy "hegyi túra" eljutni az egyes épületekbe a campuson belül. A kollégium a "völgyben" található, közel a városoz, az iskola épületei pedig valamivel feljebb. Az egyetemen belül számos étterem, bolt, posta, bank, sportolási lehetőség van, illetve közvetlen túraútvonalak is indulnak a közeli hegyekbe. 


A campus


Betekintés egy tanórába, és az Oasis étterem belső tere (amikor épp nincs tömeg).

A kollégium szigorú beléptetési rendszere (jobbra)
  • Mennyi ideig/ideje tanultad/tanulod a koreai nyelvet?     Mielőtt kiérkeztem megtanultam olvasni, alapvető, hasznos kifejezéseket, de tanárral csak itt, az egyetemen kezdtem el. Mellékes megjegyzés, hogy a koreai nyelvtanárunk a legtüneményesebb teremtés széles a világon.
  • Cserediák programmal jutottál ki Koreába?  Egyetemek közti szerződés az alapja, s az én főiskolámnak (Eötvös József Főiskola), ezzel a felsőoktatási intézménnyel volt kapcsolata. Ez után ösztöndíjra pályáztam a Campus Mundinál.
  • Ha igen, mit jelent az hogy valaki cserediákként van kint külföldön? Ugyanúgy be kell járnia tanulni mintha ő is arra az adott egyetemre járna? Vagy ez hogy működik?   
    Igen, teljesen ugyanúgy működik, mint otthon. Az óráidra be kell járnod, vizsgáznod, tanulnod kell. Természetesen mindenki tudja, hogy egy cserediák csak egy, vagy két szemesztert tölt itt, így nem szívják ki a vérét szerencsére. A legtöbb óránk a nemzetközi diákokkal van, akik külföldi állampolgárok, de itt végzik az alapképzést, magyarán 3-4 évet tanulnak itt. Az órarendet alapvetően te állítod össze, az alapján, hogy milyen kurzusok kapcsolódnak a szakodhoz, vagy mi érdekel, ám ebbe szívesen beleszól a főiskola, így nem biztos, hogy azokat az órákat kapod meg végül, amiket szerettél volna. Vannak a főiskolán úgynevezett k-buddy hallgatók, akik beszélnek angolul, és segítik a cserediákokat, így a tantárgy felvételnél igen sokat segítettek nekünk.
  • Magyarországon vagy Koreába kedvesebbek az emberek?   
    Nehéz ezt megmondani, hiszen nagyon ember függő. Koreában is tapasztaltam már olyat, hogy nagyon segítőkészek, előzékenyek az emberek, főleg, mert látják, hogy külföldi vagy. Magyarországon ugyanúgy előfordulnak segítőkész eladók, arcodbamászó eladók, vagy bunkó, nemtörődöm emberek. Egyszer Szöulba menet a metrón átengedtem egy néninek a helyem, és alig hitte el, nagyon megköszönte. Ezt többnyire nagyon díjazzák itt az idősebb hölgyek, talán azért, mert egy külfölditől nem biztos, hogy kinéznek előzékenységet. Amúgy ez is teljesen ember függő, hogy én átadom-e a helyem, vagy sem, ugyanis a legtöbb cserediákra nem jellemző, de ennek dacára, nem bélyegezhetek meg egy egész nemzetet. Összességében a Koreaiak nagyon kedvesek szoktak lenni, nekem nagyon jó tapasztalatom van mind a buszsofőrökkel, taxisokkal, eladókkal, vagy éppen az iskolatársaimmal. Természetesen előfordult már olyan, hogy a folyosó ebédlő részében beszélgettünk (nevetgéltünk), és egy telefonáló koreai lány, koreaiul felírta a kis táblára, ami a falon lóg, hogy "külföldiek, maradjatok csendben". Egyrészről miért nem szólt ránk, vagy ment el, és ,ami a legfontosabb..., azt hitte nem tudjuk elolvasni azt, amit írt? Persze válaszoltunk neki a táblán, hogy ne haragudjon. Remélem látta!
  • Találkoztál kint idollal/idolokkal?   Egy maroknyi hírességen kívül én nem igazán vagyok képben, így szerintem dalolva ellibbenhet mellettem bármilyen celeb, nem hiszem, hogy megismerném. Ám biztosra állítom, semmilyen sztár nem haladt még el mellettem.
  • Magyarországon vagy Koreában jobb az élet?  A magyarok szerint külföldön, a koreaiak szerint mindenhol máshol, csak nem itt, Koreában. Persze ez erős sarkítás. Érdekes tény, hogy a világon itt van az egyik legmagasabb öngyilkossági ráta, ez a kemény, hosszú munkaóráknak, az iskolai rendszernek köszönhető talán elsősorban. Az egyetemeken viszont már felszabadultabbá válnak a koreai diákok, megérett a kemény évek munkájának gyümölcse, és mintha elkezdenék élvezni az életet. Ez nem azt jelenti, hogy nem találkoztam már önfeledt középiskolásokkal..., az utca embere az én szememben itt mindig vidám, hangos, olyan képet festenek, mintha minden rendben lenne. Aztán, hogy ez mennyire van így..., az már persze teljesen más. Ez igaz Magyarországra is.
  • Meddig leszel kint Koreában?  A tervek szerint 2018 június végén megyek haza. Egy szemesztert töltök itt.
  • Melyik a kedvenc koreai ételed?  Szégyen, nem szégyen, nem vagyok rajongója a tradicionális koreai ételeknek, számomra vagy túl csípősek, vagy egészen egyszerűen íztelenek, a kimchi-vel meg a világból is kikergethetnek. Amit itt nagyon szeretek az a koreai barbecue és a streetfood. A tteokbokki, a bundás virsli, és persze mindenféle édesség. Na jó, a kukoricás jégkrém azért kicsit erős kezdés volt, még nekem is...
  • Kellett vízum ugye? Illetve igaz az, hogyha 90 napnál kevesebb időre szeretnél menni, akkor nem kell, vagy mindenképp kell turistavízum?
    90 napnál hosszabb itt tartózkodáshoz kell vízum, annak függvényében, hogy milyen céllal szeretnék Koreában lenni. Legjobb tudomásom szerint 90 nap alatt, nem kell vízum, viszont ebben nem vagyok biztos, érdemes ezzel kapcsolatban felkeresni Budapesten a Koreai Nagykövetséget.
  • Majd egyszer mutasd meg, hogy milyen a KakaoTalk!  
    Kakao Talk

    Kakao Talk, vagyis a koreai messenger/whatsapp. Sokféle téma áll az ember rendelkezésére, mégsem szeretjük, olykor egészen idegesítőnek tartjuk, és kissé butának is, viszont az itteniek ezt használják, így nekünk is ez lett a kommunikációs eszközünk (fegyverünk). Itt Koreában szerintem kivétel nélkül mindenki ezt az applikációt használja.

  • Angolul beszéltek a koleszban egymással és másokkal?  
    Alapvetően igen, persze olykor némi koreaivan keverjük. Azok a diákok, akik egy országból jöttek, ők előszeretettel beszélnek egymással az anyanyelvükön. Érdekes, hogy többen érkeztek ugyanabból az országból, a kollégium mégis vagy egy szobába tette őket, vagy nem. Többekkel megesett, hogy elválasztották a barátaitól, és én személy szerint nagyon tisztelem azokat, akik ezt pozitívan élték meg, és nem rohantak szobát cseréltetni. Ezzel is a komfortzónájukból léptek ki, és az angol nyelvet erősíthetik nap, mint nap, hiszen a szobatársuk egy teljesen másik országból, vagy éppen kontinensről származik. Az én szobatársam olasz, bár ő is egyedül érkezett az országából, így nekünk teljesen mindegy volt. Kedvenceim egyébként a mexikói lányok, akik még a szobában, a zárt falak között is angolul igyekeznek beszélni, ha pedig velünk vannak, nagyon nagyon ritkán szólnak egymáshoz spanyolul. Ezt én nagyra értékelem, ez szerintem tisztelet felénk is, hogy az orrunk előtt nem kezdenek el spanyolul beszélni, holott megtehetnék.
  • Vannak ott magyarok is vagy csak te vagy egyedül?  Csak én vagyok magyar az egész főiskolán.

Az utóbbi időben elég sok kérdést kapok, s mivel többnyire ugyanazok az alapvető kérdések érnek, így szerettem volna ezeket összegyűjteni, hogy egy helyen meglegyenek a kérdések és válaszok.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

#16 Az első napok Busanban

“The most beautiful in the world is, of course, the world itself.” - Wallace Stevens Augusztus legeleje, avagy az első napok BUSANban.